понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne przeważnie pełnia role ogrodzenia, niemniej jednak często służą dodatkowo za ozdobę. Zazwyczaj takie sztachety plastikowe buduje się w nasłonecznionych miejscach, w których błyskawicznie rosną oraz silnie gęstnieją. Dużo wdzięku maja tez takie rosnące ogrodzenia, które prowadza poprzez cieniste kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu wycisza i odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki które przeważają w skwerze, a także nasze preferencje a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju same rosną, często także ekspansywnie rozkwitają, tymczasem potrzebują także wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z plastiku mogą być niezmiernie cienkie, aczkolwiek trzeba je regularnie przycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, albowiem takie plot wyznacza się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastikowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий